Житие протопопа Аввакума, им самим написанное   ::   Протопоп Аввакум Петрович

Страница: 1 из 16

Аннотация: Сочинения протопопа Аввакума (1621-1682), главы старообрядчества, представляют собой крупнейшее явление в истории русской литературы XVII века

---------------------------------------------

Житие протопопа Аввакума, им самим написанное



По благословению отца моего старца Епифания писано моею рукою грешною протопопа Аввакума, и аще что реченно просто, и вы, господа ради, чтущии и слышащии, не позазрите просторечию нашему, понеже люблю свой русской природной язык, виршами философскими не обык речи красить, понеже не словес красных бог слушает, но дел наших хощет. И Павел пишет: “аще языки человеческими глаголю и ангельскими, любви же не имам, — ничто же есмь”. Вот что много рассуждать: не латинским языком, ни греческим, ни еврейским, ниже [1] иным коим ищет от нас говоры господь, но любви с прочими добродетельми хощет; того ради я и не брегу о красноречии и не уничижаю своего языка русскаго, но простите же меня, грешнаго, а вас всех, рабов Христовых, бог простит и благословит. Аминь.

Всесвятая троице, боже и содетелю всего мира! поспеши и направи сердце мое начати с разумом и кончати делы благими, яже ныне хощу глаголати аз недостойный; разумея же свое невежество, припадая, молю ти ся и еже от тебя помощи прося: управи ум мой и утверди сердце мое приготовитися на творение добрых дел, да, добрыми делы просвещен, на судище десныя [2] ти страны причастник буду со всеми избранными твоими.

|< 1 2 3 4 5 След. >|

Java книги

Контакты: [email protected]