Меч Арея   ::   Билык Иван Иванович

Страница: 562 из 587

Царство скiфiв було царством северiв, яких ми за правилами сучасної фонетики тепер звемо _сiверянами_? Сiверяни тримали своє вiйсько на пiвденних кордонах країни –на схiд вiд гирла Днiпра, бо все лiвобережжя було споконвiку сiверською землею –аж до татарської навали. Це вiйсько, точнiше –вiйськовий стан (сословие) –зветься в Геродота "царськими скiфами". Коли ж цар помирав, його везли на вотчину –в Подесення (чи на Прип'ять?), у так званi Герри. Що то –вотчина, про це свiдчить сам Геродот, а наш вiдомий фiлолог Iларiон Огоновський пiдтверджує його свiдчення в своєму словнику: в часи Троянської вiйни "герас" означало "королiвство" ("Словар до Гомерової Одиссеї i Iлiяди", Львiв, 1900).

Та чи тiльки на Лiвобережжi слiд шукати наших славетних пращурiв? Чи тiльки суворi сiверяни були тим племенем, яке греки називали скiфами? Так, ми розшукували їх за 40 днiв плавання вiд гирла Днiпра. Так, за сорок днiв справдi можна допливти, на веслах чи пiд вiтрилами, до Києва та Десни. Але майже навпроти деснянського гирла впадає в Днiпро вiдразу три значнi притоки: Iрпiнь, Тетерiв i Прип'ять. Чи не казав Геродот про котрусь iз них? Щоправда, жодна з тих рiчок не має в своїй назвi й натяку на той Геродотiв Герр. А може, пам'ять народна зберегла цю назву в назвi мiсцевостi, краю? Щось, пов'язане з поняттям «старий», «давнiй»…

Ну, як же: маємо таку область –Древлянська земля!

Нестор Лiтописець казав –тамтешнi люди живуть «у деревах», тобто в лiсах, через те й прозвали себе древлянами, як ото поляни –полянами, бо живуть у полi.

|< Пред. 560 561 562 563 564 След. >|

Java книги

Контакты: [email protected]